Tym wpisem zaczynam serię „Testuję przepisy”. Będę testować zarówno przepisy z książek kucharskich, blogów kulinarnych oraz programów telewizyjnych związanych z gotowaniem.
Na początek chlebek pomidorowy, który chodził za mną już od kilku tygodni. Znalazłam go na blogu agamasmaka.pl . Chlebek jest bardzo łatwy w przygotowaniu i wygląda atrakcyjnie a połączenie trzech bezglutenowych mąk z sosem pomidorowym jest zaskakująco smaczne 🙂 Idealne na kolację, śniadanie czy przekąskę na imprezę. Można podawać z sosami, pastami czy warzywami. Mi osobiście bardzo smakuje z hummusem i świeżym ogórkiem.
Składniki:
– 180 gr mąki gryczanej
– 75 gr mąki kukurydzianej
– 55 gr mąki kokosowej
– 1 szklanka passaty pomidorowej
– 1/2 szklanki wody
– 1 łyżka oleju
– przyprawy: 0,5 łyżeczki soli, 1 łyżeczka tymianku, 1 łyżeczka oregano (w przepisie Agi było po 2 łyżeczki każdych ziół, ale dla mnie chlebek wychodził zbyt esencjonalny)
Przygotowanie:
Mąki i przyprawy wymieszać. Dodać pozostałe składniki. Dokładnie wyrobić ciasto, tak by nie było grudek. Wyrabiałam ręcznie, ale spokojnie można użyć do tego robota. Ciasto jest przyjemne w dotyku i nie przykleja się do rąk.
Dalej blachę wyłożyć papierem do pieczenia i posmarować olejem. Na papier wyłożyć ciasto i wyrównać na grubość ok. 0,5 cm. Wstawić do rozgrzanego piekarnika (180 stopni) i piec przez 35 min.
Po wyjęciu z piekarnika i ostudzeniu, pokroić chlebek na dowolne kształty. Mi najbardziej podobają się trójkąty. Ale oczywiście ogranicza nas tylko wyobraźnia i umiejętności. Chlebka nie trzeba za bardzo studzić, bo jest bardzo smaczny jeszcze ciepły. Świetnie sprawdził się na imprezie i jako przekąska na wieczór filmowy 🙂
Zdecydowanie polecam przepis!
Smacznego chlebkowego 🙂
Przepis wydaje się łatwy, a smakują pysznie 😛 Fajnie, że mogłam skosztować 😉
Przepis jest bardzo prosty i szybki do zrobienia ☺ Myślę, że może smakować dzieciakom jako zdrowa przekąska.
Jaka mąkę mogę dać zamiast kokosowej? ?
Przepraszam, że dopiero odpisuje, ale przez dłuższy czas nie prowadziłam bloga. Odpowiadając na Twoje pytanie – myślę, że można zastąpić mąką migdałową.