To proste i szybkie danie a do tego zdrowe. Pasuje zarówno na obiad jak i kolację. Kilka miesięcy temu kupiłam pierwszy raz jarmuż. Nie za bardzo wiedziałam co z nim zrobić i tak przeleżał w lodówce aż go wyrzuciłam – bardzo tego nie lubię. Warto jednak jarmuż wprowadzić do menu. Jest bogaty w liczne witaminy (C, K, A, B2, B6, kwas foliowy), sole mineralne (najwięcej wapnia i potasu), błonnik, białko oraz przeciwutleniacz (sulforafan). Ma delikatny i ciekawy smak, szczególnie gdy jest podany na ciepło.
Uwaga: Osoby, które mają problemy z tarczycą powinny uważać na jarmuż. To warzywo z rodziny kapustowatych i ma w sobie związki utrudniające metabolizm jodu. Dobra wiadomość jest taka, że ulatniają się pod wpływem wysokiej temperatury. Można jeść, ale gotowany, duszony albo smażony. Potrawa, którą tutaj prezentuje spełnia te wymogi.
Składniki:
– 200 g jarmużu
– 1 szklanka nieugotowanej kaszy jaglanej (po ugotowaniu wychodzi ok. 2 szklanek)
– 1 cukinia
– 2 cebule
– 10 średnich pieczarek
– garść pestek słonecznika
– 3 ząbki czosnku
– 1 łyżka soku z cytryny
– przyprawy: sól, pieprz, kurkuma, suszona mięta, zioła prowansalskie
Kaszę opłukać gorącą wodą lub przelać wrzątkiem żeby pozbyć się goryczy. Gotować w 1 szklance wody z 1 łyżeczką soli ok. 15 min. Jarmuż umyć, usunąć twarde części i podrzeć na mniejsze części. Cukinię, cebulę i pieczarki pokroić. Cebulę zeszklić na maśle klarowanym. Potem dodać starty na tarce czosnek, cukinię i pieczarki. Na końcu dołożyć jarmuż. Dusić bez przykrywki. Ugotowaną kaszę przełożyć na patelnię. Danie skropić sokiem z cytryny i doprawić do smaku przyprawami. Posypać pestkami słonecznika i wszystko dokładnie wymieszać.
Uwaga: Osoby z chorobami autoimmunologicznymi powinny użyć do tego dania pestek słonecznika namoczonych w wodzie. Zalać przegotowaną wodą i zostawić najlepiej na całą noc.
Smacznego i zdrowego!
Published by